Mis on paljajalujalatsid?

Barefoot jalatseid iseloomustavad järgmised omadused:

1. Lai ninakuju, mis jälgib varvaste loomulikku kuju
2. Lame, kõrgendusteta tald
3. Võlvitoestuse puudumine
4. Väga painduv tald, mis on ühtlasi ka õhuke
Foto: www.mukishoes.com
Ja miks see kõik vajalik on?

Lai ninakuju

Lihtsalt öeldes on barefoot jalatsite ninakuju selline, et kõik su varbad sinna kenasti ära mahuksid, ilma et nad oleksid kokku surutud ja kitsikuses. Enamus tavajalatsitel on ninakuju, mis eeldab, et keskmine varvas on kõige pikem. Päris elus on aga kõige pikem esimene või teine varvas.
Foto: www.softstarshoes.com

Sellest tingituna on tavajalatsites su varbad kokku surutud. Kokku surutuna ei saa nad aga täita oma funktsiooni ehk kanda sinu keha raskust. Tagajärjeks on seljavalud, aga ka erinevad jalahädad, seal hulgas jalanukkide (hallux valgus) teke, suure varba viltu kasvamine, varbaküünte sissekasvamine jne.

Lame, kõrgendusteta tald

Raske uskuda, aga õige rühi tagavad õiged jalatsid. Kontsa ja kõrgendusteta tald tagab jalgade loomuliku asendi, mis omakorda võimaldab hoida õiget rühti ja vähendab survet liigestele. Ka väga väike kannakõrgendus mõjutab oluliselt keha asendit. Tulemuseks on on asend, kus puusad on ees ning selg nõgus.  Sealt edasi on kerged tulema ka seljavalud.     Fotod: www.earthrunner.com ja  
       www.rei.com


Ilma võlvitoestuseta

Võlv on üks imeline asi. Nii looduses, arhitektuuris kui ka inimese kehas. Võlv suudab kanda suurt raskust, ilma et ta oleks toestatud. Miks me teda siis jalatsitega toestada tahame? 
Foto: Guillaume CHANSON Getty Images

Nii lihtne see ongi. Võlv ei vaja toestust. Kui me kanname jalatseid, mis pakuvad võlvile kunstlikku tuge, muutub meie jalg laisaks. Lihased ei tee enam tööd, nad muutuvad nõrgaks ning kui kunstliku toe eemaldame, ei ole enam lihaseid, mis võlvi hoiaksid. Nõrgad jalalihased tähendavad aga muu hulgas seda, et saad kergemini sportides jalavigastusi. Ja kuna su lihased on laisad, on need vigastused ka rasked paranema.

Painduv ja õhuke tald

Õhukesel tallal on mitu eelist. Tänu õhukesele tallale teevad su jalalihased rohkem tööd ning muutuvad tugevamaks. Tugevad jalad on aga terve keha alus.

Samuti tuletavad õhukesed tallad sulle meelde, kui sa kõndides jalgu mõttetult trambid. Pehmendatud paksude taldadega jalatsid on õpetanud meid jalgu trampima, eriti just kiiresti kõndides. Trampides paneme terve keha raskuse kandadele, mistõttu liigub põrutus edasi põlvedesse, puusadesse, selgroogu mööda üles kaelani.

Foto: http://nymag.com/health/features/46213/index4.html

Paljajalu ning barefoot jalatsites kõndides paned esimesena maha varvaste osa või jalalaba keskmise osa ning alles siis kanna. Muud moodi kõndides oleks lihtsalt valus. Seega õpetab õhuke tald sind uut moodi, su keha säästvalt kõndima.

Ja lõpetuseks, õhukese tallaga jalatsites kõndimine avab täiesti uue sensoorse maailma. Tundub ilmselt veider, aga õhukeste taldadega jalatsites kõndimine annab sarnase naudingu nagu erinevate maitsete degusteerimine. Jalatallas on tuhandeid närve, mis paljajalu kõndides annavad edasi infot maapinnast, millel kõnnid. Kivid masseerivad jalgu, liiv paitab neid, puuoksad venitavad lihaseid. 

Painduv tald liigub su jalaga kaasa ning võimaldab jalal liikuda loomulikult. Jäiga tallaga jalats teeb kõndimise raskemaks, kuna jalats ei tee jalatallaga koostööd. Hea näide on siin varbavahesandaalid. Kui varbavahesandaalil on jäik tald, kipuvad nad sageli varbakinnitusest katki nimema, kuna tald ei liigu jalalabaga kaasa. Kui samasuguse jalatsi tald on painduv ja liigub jalaga kaasa, ei teki varbavahekinnitusele survet ning see ei lähe ka katki.
Foto: Elizabethsalleebauer / RooM / Getty Images

Kui soovid lugeda veel rohkem paljajalujalatsite eeliste kohta, siis siin on paar head kokkuvõtet sulle. Oleme neid kasutanud ka oma artikli kirjutamisel:

1. https://www.earthrunners.com/blogs/minimalist-sandals/strong-feet-naturally?_pos=2&_sid=0dade4814&_ss=r 

2. https://www.thefootcollective.com/barefoot/ 

3. https://www.softstarshoes.com/minimal-footwear 

4. https://www.solefit.ca/health/choosing-kids-shoes-healthy-minimalist-footwear-children/ 


Eelmine
Kuidas valida õiged jalatsid?
Järgmine
Kuidas joosta paljajalujalatsites?

Vastused puuduvad

Email again: