Kuidas valida õiged jalatsid?

Paljajalujalatseid valides arvestame nii jala pikkuse kui ka laiusega. Jalatsid, mis pikkuselt on sobilikud, kuid laiuselt liiga kitsad, ei ole parajad jalatsid ning nendes ei saa sa nautida paljajalujalatsite kõiki eeliseid. Inimeste jalad on väga erinevad ning õnneks on ka barefoot jalatsite tootjate mudelid erinevad. Nii leiad meie ja teiste barefoot jalatsite poodide valikust jalatseid nii kitsale, laiale kui ka normaalse laiusega jalale.

Seega esimene samm jalatsite valimisel on mõõta korralikult ära oma jalg. Jala mõõtmiseks on sul vaja valget paberit, pliiatsit ja mõõdulinti.
Laste puhul ka seina või jalatsikarpi, mille vastu saad panna kanna ja jala sisekülje . Edasi toimi nii:


1. Pane jala alla paber
2. Toeta terve keha raskusega jalale
3. Joonista paberile oma jala kuju, hoides pliiatsit võimalikult püsti. Kui hoiad pliaatsit viltu, võid valed mõõdud saada.
4. Tee sama ka teise jalaga
5. Tõmba joon pikimast varbast kannani ning mõõda jala pikkus
6. Tõmba ristjoon jala kõige laiemast kohast, aga mitte varvaste juurest ja mõõda jala laius
7. Mõõda samamoodi ka teise jala pikkus ja laius.


Igaks juhuks tasub seda harjutust teha paar korda, et kindlasti õiged mõõdud saaksid. Eriti kehtib see laste puhul, kes ei püsi paigal ja võivad mõõtmise ajal jalga liigutada.

Nüüd, kui mõõdud on olemas, võid hakata jalatseid valima. Kui soovid teada, kas su jalg on kitsas, lai või normaalse laiusega, jaga jala pikkus laiusega ning saadud arvu võrdle all olevas tabelis olevate näitudega:

Jala pikkusPikkuse ja laiuse suhe

Väga laiLaiNormaalneKitsas
<13
<2,15
2,15-2,3>2,3
13-16
<2
2-2,252,25-2,5>2,5
16-20<2,2
2,2-2,42,4-2,65>2,65
>20
<2,4
2,4-2,6>2,6


Tabeli autor on Lila Michalíková

Enamus meie e-poes olevate jalatsite puhul näitame ära nii jalatsi pikkuse kui ka laiuse. Siinkohal tuleb aga arvestada, et jala ja jalatsite mõõtmine ei ole täpisteadus ning võib juhtuda, et valid oma jala mõõtude järgi jalatsid, kuid need osutuvad siiski liiga väikseks või suureks. Samuti tuleb arvestada sellega, et jalg on tegelikult kolmedimensiooniline ning lisaks laiusele ja pikkusele on oma roll ka jala kõrgusel, mis võib jalatsi sobivust mõjutada. Aga ära muretse! Võid alati nõu küsimiseks meie poole pöörduda. Ja kui oled saanud proovida erinevate tootjate paljajalujalanõusid, õpid oma jalgu tundma ning saad teada, milliste tootjate millised mudelid just sinule sobivad.

Kui palju varu arvestada?
Kui ostad esimesi paljajalujalatseid, arvesta pikkusesse umbes 0,5 cm varu. Laste puhul tuleb varu arvestada 0,8 cm (algaja kõndija) kuni 1,2-1,5 cm (kogenud kõndija talvejalats). Laiuselt peavad jalatsid olema vähemalt sama laiad kui su jalad. Ideaalne jalatsi laius on 0,2-0,5 cm laiem kui su jalg. See ei tähenda aga, et jalats, mille laius on sama, mis sinu jala laius, ilmtingimata kitsaks jääb. Kui jalats valmib pehmest materjalist, mahutab ta ilmselt ka pisut laiema jala kenasti ära. Sama on ka sinu jalast oluliselt laiema jalatsiga - kui jalatsit on võimalik hästi pahkluu ümber kinnitada, ei pruugi suurem varu laiusesse probleemiks olla. Kui oled juba barefoot jalatseid mõnda aega kandnud, hakkad ilmselt eelistama suuremat varu.

Hallux valguse erisused
Kui sul on tugev hallux valgus või nö nukid, siis ilmselt ei saa sa valida endale jalatseid, mis vastavad sinu jala laiusele koos nukkidega. Kuna jalg on sellisel juhul ühest kohast ebaloomulikult lai, võivad jalatsid jääda sulle mujalt väga laiaks ning loksuma, kui valid neid nukkide laiuse järgi. Seetõttu soovitame hallux valguse puhul leida parim võimalik lahendus ehk valida jalatsid, mis on pisut kitsamad, kui jala laius koos nukkidega, kuid samas sellisest pehmest materjalist, mis oma venivuse tõttu mahutab ära ja jala laiema osa.
Foto: www.webmd.com

Eelmine
Leguano - uus lemmik
Järgmine
Mis on paljajalujalatsid?

1 vastus

Email again:
Ingrid 8. juuli 2020
Mis on suurus 48 mõõdud?